Obecné rady a tipy

Znáte spotřebu svého auta? Víte, kolik potřebujete benzínu nebo nafty na jeho provoz? Zajímá vás tento údaj, když si auto kupujete? Nebo by vám stačilo, kdybych vám předložil tři poslední účtenky z benzínky? Nestačilo, že ano? A stejné je to i u nemovitostí. Protože vyúčtování energií vám neřekne nic – nevíte, jakou teplotu původní uživatel v bytě či domě udržoval, případně jak moc svítil. K tomu, abyste zjistili, jak to je ve skutečnosti, slouží právě průkaz energetické náročnosti budovy. Je to údaj o spotřebě, který vám řekne, jak moc vaše nová nemovitost bude „žrát“.

Grafická podoba tzv. PENB je podobná jako u elektrospotřebičů. Barevná škála + písmeno. Pokud se jedná o nenáročnou budovu, náleží jí písmeno A. Pokud je náročná, může jí připadnout i hodnota G. Na první pohled tedy vidíte, jaká nemovitost je a na jakou spotřebu energií se máte připravit.

Jen je trošku matoucí, že zatímco ledničky mají běžně štítek A+ nebo dokonce A++, tak hodnocení A je u nemovitosti takřka nedosažitelné. Této hodnoty dosahují pouze novostavby ve velmi vysokých až pasivních standardech výstavby. Takový běžný byt či dům bez solárních panelů či tepelných čerpadel bude obvykle dosahovat hodnot C, D nebo E.

Jde to řešit

Pokud u kupované nemovitosti uvidíte hodnotu F nebo G, je dobré věnovat větší pozornost její energetické náročnosti. V takové chvíli se poraďte i s odborníkem, jak by případně šla snížit – třeba výměnou kotle za účinnější, zateplením či výměnou oken. Velkou roli může hrát i nevhodné osvětlení. Neznamená to tedy, že byste si takovou nemovitost kupovat neměli, ale že je zapotřebí většího průzkumu situace.

Energetická náročnost je důležitá také pro nájemníky. Díky tomu si umí odhadnout, zda nastavené platby za energie odpovídají stavu budovy, a tedy zda mají v budoucnu očekávat doplatky či navyšování položky za energie.

Pozor: Hodnota G může být uvedena i v případě, že prodávající nepředal makléři průkaz energetické náročnosti. V tomto případě zákon ukládá uvádět nejnižší hodnotu, což nemusí odpovídat realitě.

Průkaz versus vyúčtování

Hlavní výhodou PENB oproti vyúčtování je jeho objektivita. Průkaz je vytvořen na základě porovnání technických parametrů budovy, jejího způsobu vytápění, osvětlení, vzduchotechniky a podobně. Jedná se tedy o objektivní hodnotu. Zjednodušeně řečeno v bytě s hodnotou B zaplatíte za energie méně než v bytě s hodnotou D.

Oproti tomu vyúčtování pouze říká, že předchozí uživatel měl určitou spotřebu. Abyste mohli tento údaj správně vyhodnotit, potřebovali byste znát pokojovou teplotu, koupací návyky, způsob svícení a tak dále. Bez těchto detailů není možné říci, že byt s vyúčtováním 5 000 Kč za měsíc je energeticky méně náročný než byt, kde vyúčtování činí 8 000 Kč. Protože to nemusí být způsobeno bytem a jeho stavem, ale pouze jeho uživatelem. Ten, kdo doma topí na 20 °C, zaplatí za vytápění méně než ten, co topí na 25 °C.

Co to pro vás tedy znamená?

Jako prodávající byste měli mít štítek připravený před zahájením prodeje – aby ho váš makléř mohl využít už do inzerce. Jako kupující chtějte znát údaj energetické náročnosti ještě před prohlídkou nemovitosti – ať víte, na co se na prohlídce zaměřit.

Ohledně PENB vám rád kdykoliv poradím anebo doporučím specialisty, kteří vám jej mohou vytvořit.