Chci koupit nemovitost

Chcete si koupit nové bydlení. Developer po vás chce zálohu, platební kalendář a podpis smlouvy. Jediné, co ovšem vidíte, je louka, v lepším případě stará budova. Jak poznáte, že bude stavba dokončena? A že bude taková, jakou vám ji slibují? Pojďme se podívat na několik tipů, jak si tyto věci ověřit.

Nejdůležitější je dodavatel stavby

Developer a stavební firma, která projekt fakticky staví, mohou být dva různé subjekty. A velmi často tomu tak je. Zejména proto, že banky obvykle požadují, aby projekt realizovala společnost, která nemá jiné aktivity. Proto developer založí společnost, která má v majetku jen pozemky spjaté s projektem a nemá jiné aktivity. Stavbu pak realizuje stavební společnost, kterou si developer najme.

Pokud o to požádáte, měl by vám developer sdělit jméno realizující společnosti. Tato společnost by se měla prokázat referencemi na podobné stavby. Rozhodující je také velikost této společnosti a jiné její aktivity. Pokud není developer schopný prokázat předchozí reference stavební společnosti, měli byste se mít na pozoru.

Kdo je vlastně developer

Jelikož společnost, se kterou u koupi novostavby vstupujete do právního vztahu, je založená pouze pro tento projekt, je dobré si zjistit, kdo vlastně za společností stojí. K tomu vám pomůže veřejně dostupný obchodní rejstřík. Zadejte jméno společnosti a vyhledáte osoby, které v ní působí. Tato jména pak můžete vložit do vyhledávání a zjistíte, jaké další aktivity tyto osoby mají. Pokud jsou všechny spjaté se stavebnictvím, víte, že jednáte s profesionály, kteří se věnují svému oboru. Tyto informace by vám dobrý developer měl na požádání poskytnout.

Ostatní znaky dobrého developera

Je důležité posoudit i další stránky developerské společnosti, se kterou se chystáte spolupracovat. A ty jsou podobné jako u každé jiné společnosti. Má firma webové stránky? Jsou profesionálně zpracované a aktuální? Reaguje společnost na e-maily a telefonáty? Mají webové stránky daného projektu? Jsou moderně zpracované a jsou na nich uvedené kontakty, kde můžete zjistit více informací? Směřují tyto kontakty obecně na společnost, anebo jsou uvedení konkrétní lidé, případně i jejich fotografie? Protože je přece příjemné vědět, s kým jednám a jak dotyčný vypadá.

Pokud si nejste jistí, zda vámi vybraný projekt je ten pravý a developer zkušený, případně chcete poradit, jaký jiný projekt si vybrat, můžete se na nás kdykoliv obrátit.