Chci koupit nemovitost

Zdědili jste byt po babičce, tak jste se ho rozhodli pronajímat. Soused prodává byt za dobrou cenu, tak ho koupíte s úmyslem pronajímat. Vaše známá pronajímá byt a hodně jí to vynáší, tak si také jeden pořídíte. Přesně tak začínají všechny příběhy o špatné investici do nemovitosti… Jak na to, aby měl váš příběh dobrý průběh i konec? Poradíme vám v 6 jednoduchých krocích.

Zjistěte, kolik na to máte

Chcete investovat své peníze? Chcete si k tomu půjčit z banky? Měli byste si půjčit z banky? To jsou jednoduché otázky, na které jde odpovědět. Stačí si všechny varianty spočítat a najít tu nejvhodnější.

Vyberte si správný typ nemovitosti

Možností, jak mít příjem z pronájmu nemovitosti, je spousta. Nemusíte se omezovat pouze na pronájem bytu. Uvažovali jste třeba o dlouhodobém pronájmu rekreačního objektu nebo o koupi obchodních prostor v centru malé obce?

Nepoužívejte bezhlavě nemovitost, kterou už máte

Na první pohled se může zdát, že je prodej vaší (například zděděné) nemovitosti a koupě jiné nemovitosti nesmysl. Platíte daně, provize, stojí to čas. Ale i tady je to jednoduché – spočítáte si možný nájem u „aktuální“ nemovitosti a u „vhodnější“ nemovitosti, která je na trhu. Díky tomu zjistíte, jestli se vám výměna vyplatí, nebo ne.

Spočítejte si reálný výnos

Výnos z nemovitosti není synonymem pro všechny peníze, které vám přijdou od nájemníka na účet. Dokonce to nejsou ani všechny peníze od nájemníka mínus poplatky za byt. Musíte si spočítat náklady na renovaci bytu, případné opravy a třeba i výměnu nábytku. Počítejte také s možnou neobsazeností, i když tu díky DOMA realitním makléřům můžete snížit na minimum.

Rozhodněte o délce pronájmu

Krátkodobý pronájem, střednědobý či dlouhodobý? Možná vás to překvapí, ale není to jen o délce pronájmu. Záleží také na tom, jak dlouho chcete vlastnit danou nemovitost a jak dlouho chcete být pronajímatelem. Zjednodušeně řečeno je třeba si odpovědět na otázku, proč se chcete stát pronajímatelem.

Připravte sebe i nemovitost

Před předáním klíčů je potřeba nemovitost nachystat. Přečtěte si 3 tipy, jak to udělat s co největším efektem.

Chcete s investicí do nemovitosti poradit? Nevíte, jaká nemovitost je vhodná právě pro vás? Ozvěte se nám, rádi to s vámi probereme.