Líbilo by se mi napsat: Obraťte se na dobrého makléře. Ale ani on vám vysněnou nemovitost nenajde. Může vám pomoci, ale najít si ji budete muset sami. Dobrý makléř vám pak může pomoci v jednání s prodávajícím, se smlouvami či s předáním nemovitosti. Může i hledat, pokud nemáte čas procházet nabídky realitních serverů sami. Pořád je to ale na vás. Jak to tedy udělat, abyste vysněnou nemovitost našli?

Začněte s papírem a tužkou. Ideální velikost A3, nemáte-li, tak A4. Menší nedoporučuji.

Rozdělte papír čarou na dvě poloviny

Na levou polovinu napište „musí mít“, na pravou polovinu „bylo by hezké, kdyby bylo“.

Napište cokoliv, co vás napadne

Jakákoliv věc, o které přemýšlíte u nového bytu, domu či pozemku. Začnete velkými věcmi, jako je cena, dispozice, velikost či lokalita. Vše vepište do jednoho ze dvou sloupců podle toho, jak to cítíte. Pokračujte menšími věcmi, jako je blízkost MHD, parkování, obchody, školy a školky. Zapisujte i naprosté drobnosti, jako je sklep, blízkost kadeřnictví nebo třeba co má být vidět z okna.

Napište alespoň 30 položek. Dřív nezastavujte.

Na konci budete mít zcela zaplněný sloupec „musí mít“ a možná i pár položek ve sloupci „bylo by hezké“.

Teď ta těžší část

Přemisťujte položky z levého sloupce do pravého tak dlouho, až v levém sloupci zbude jen 5 z nich. Pravděpodobně to bude cena a 4 další. Nenechávejte práce, dokud jich nebude 5. Pokud se vám podaří nižší počet, jenom dobře.

Není to jednoduchá práce. Všechny parametry vypadají důležitě. Ale věřte mi, že to zvládnete. Nechte si na to čas, vracejte se k tomu třeba i po několik dní. Ale skutečně pracujte tak dlouho, dokud nebudete mít jen 5 položek ve sloupci „musí mít“.

Papír přepište

Po tomto cvičení je celý papír proškrtaný a počmáraný. Proto jej úhledně přepište, ideálně na počítači, ať si ho můžete vícekrát vytisknout.

Použití

Vytvořený dvojseznam si dejte k ruce vždy, když se díváte na realitní servery. Pokud splňuje nemovitost alespoň 4 z 5 požadavků levého sloupce, ihned volejte a chtějte prohlídku. Většinou to bude znamenat, že nemovitost vyhovuje cenou a 3 dalšími požadavky. To je vaše nemovitost.

Papír vezměte i na prohlídku a odškrtávejte si jednotlivé položky z obou seznamů. Vše, čím nemovitost vyhovuje, si zatrhněte. Díky tomu pak budete vědět, na kolik procent splňuje vaše nutné a vaše chtěné požadavky.

Ideální nemovitost je ta, která odpovídá více než 80 %. Protože 100% nemovitost zkrátka neexistuje. Když na takovou budete čekat, pravděpodobně se nikdy žádné nedočkáte.

Bonusová rada

Na závěr ukažte váš list zkušenému makléři. Dokáže vám totiž říct, zda je reálné takovou nemovitost najít. Tedy zda jde na trhu splnit 80 % z vašich požadavků. Protože 3+1 v centru Brna, v blízkosti rybníku, s dobrým parkováním a dochůzí vzdáleností na sjezdovku je opravdu jen neuskutečnitelný sen.

Držím vám palce, ať svou vysněnou nemovitost brzy najdete.